NEUROMARKETING

Etiket: Pazarlama

Yorum Yok
13 Nisan 2020
Kategori Bireysel Gelişim, Sağlık

Bir hamburger beynimizi değiştirebilir mi? Nature NeuroScience adlı kuruma göre böyle bir durum mümkün. 2012’de yapılan araştırmada yüksek yağ oranlı yiyecekler yeni hücre oluşumuna ve obeziteye yol açıyor. Bilim adamlarının farelerle yaptığı deney oldukça ilginç… Yüksek Yağ Oranlı Yiyecekler Beyni Değiştiriyor: Bu araştırmada iki grup fare kullanıyor; normal bir diyete tabi olanlar ve yüksek yağ oranlı yiyeceklere tabi olanlar. Bir ay sonra,… Devamı »

Yorum Yok
2 Mart 2020
Kategori Pazarlama

Sadakat Programları iki tarafı keskin bıçak mı? Müşteri bağlılığını artırmak amacıyla yapılan çalışmalar ters tepteği durumlar oluyor mu? Hiç bir markanın uzun süre müşterisi olup da, farklı hisstemediğiniz oldu mu? Hatta üye olmanın olmayanlara göre dezavantajlı olduğu durumlarla karşılaştınız mı? Cevap: Evet mi? “Brainfluence” yazarı, Zihinsel Pazarlama uzmanlarından Roger Dodley, Starbucks’ın Sadakat programlarını değerlendiriyor. İşte Amerika’dan Starbucks örneği… Starbucks Gold… Devamı »

Yorum Yok
29 Kasım 2012
Kategori Pazarlama

Zihinsel Pazarlama tekniklerini denemek için restoranlar müthiş yerler. Menünün içeriğini, fiyatları, tipini değiştirmek hem kolay hem de çok kısa sürede tepkileri toplamak mümkün. Referans Fiyatlandırma İnsan zihninin hesabını kolay yapabilmesi için “referans noktasına” ihtiyacı vardır. Sadece restoran değil, birçok sektör ve üründe kullanabileceğiniz referans bir fiyat… Asıl satmak istediğiniz ürüne benzer bir ürünün fiyatı, diğer ürünün göreceli olarak ne kadar… Devamı »

Yorum Yok
27 Kasım 2012
Kategori Pazarlama

Kar Amacı gütmeyen firmalar onlara destek olacak kişi veya firmaların yapacakları iyiliği gördüklerini varsayarlar. Bu sebeple hemen ana fikirlerini genele yaymaya odaklanırlar: hastalık, hayirsever bir amaç vb. Zihinsel araştırmalar gösteriyor ki, başarı sadece sempati oluşturmaktan oluşmuyor; genele yayılan amaç ve amacınızı duyurumu için para istemek, bağış tutarını azaltıyor. Michigan Üniversitesi’nden Robert W. Smith ve Norbert Schwarz’ın araştırmları da gösteriyor ki,… Devamı »

Yorum Yok
26 Kasım 2012
Kategori Pazarlama

İnsanların en büyük korkularından biri diğer insanların önünde konuşmak. Bunun temelinde öz güven ve ifade problemimiz yatıyor… İkili ilişkilerimizdeki iletişimsizlik ve hatta kendimizle yüzleşememek bile bir ifade problemi. Eğitim sistemimizde ise ne ifade ile ilgili ne öz güven ile ilgili çalışmalara maalesef rastlayamıyoruz. On sekiz yıllık eğitim hayatımda, lisansüstü eğitimimin tezine kadar benden bir sunum yapılması istenmemiş olduğunu fark ettim. Bu… Devamı »

Yorum Yok
21 Kasım 2012
Kategori Eğitim, Pazarlama

Reklam Metinlerinizin, Yazılarınızın, Mesajlarınızın daha etkili olmasını ister misiniz? Kelimelerin gücüne çok inanırım. Kelimelerin seçimi bir kişinin veya bir milletin kaderini değiştirebilecek kadar güçlüdür. Kelimeler hem konuşmada hem de yazilarda önemli bir iletişim aracı. Her ne kadar zihnimiz görsel olarak düşünse de, kelimeler zihnimizde bu görsellikleri yaratıyor. Özellikle de kitaplarda. Bu da bizi betimlemeye götürüyor. Betimleme, varlıkları en belirgin özellikleriyle… Devamı »

Yorum Yok
19 Kasım 2012
Kategori Sağlık

Uyumak, dikkatinizi toplamak, hatırlamakla ilişkili mi? UCLA’den “uykunun hafiza üzerindeki” ektisini gösteren harika bir araşırma… Hatıralar ve Entorhinal Korteks Nörofizikçi Profesör Mayank R. Mehta, entorhinal korteks adı verilen bölgenin uyku esnasında hatiraların konsolide edilmesinde önemli bir rol oynadığını keşfetmiş. Hatıraların konsolide edilmesini hatira parçalarının düzenlenmesi, ve gerektiğinde dosyasında çıkarılması gibi algılayabilirsiniz. Deneyinde beynin uyku sırasında entorhinal kortekste olan aktivitenin çok… Devamı »

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »