NEUROMARKETING

Yorum Yok
26 Haziran 2013
Kategori Nörobilim
Etiketler , ,
Paylaş

sag sol beyin1

 

Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)…

Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş olan Prefrontal Cortex ile gururlandığımız mantıklı kısım.

sag sol beyin

 

Bu sırasıyla birbirinin üzerine evrimleşen ve farklı seviyede görevleri olan en belirgin ayırımın yapılabildiği kısımlar.
Ancak geleneksel olarak yaygın bir diğer sınıflandırma ise sağ ve sol beyin ayrımıdır. Hatta eğitimlerde, seminerlerde sık sık kullanılan sağ ve sol beyin kavramları, sol beynin mantık, hesap yapma gibi analitik konuları, sağ beynin de duygu ve yaratıcılığın kaynağı olduğu inancına dayanır.

Bu efsane doğru mu?

1960’lı yıllarda Roger Sperry ve Michael Gazzaniga, sağ ve sol lopları bağlayan kısım corpus callosum’u kesik olan hastaları analiz ederler. Beynimizin yarım küreleri vücudun çapraz kısmını kontrol eder ve çapraz kısımlarından bilgi alır.

sag sol beyin2

Roger ve Michael, hastaların sağ ve sol beyinlerine farklı farklı resimler gösterdiklerinde baskın olan elin olduğu taraf diğer tarafın bilgi eksikliğini tamamlayıp yardımcı olduğunu fark ederler.

Adı saklı tutulan bir hasta kafasında iki zihin varmış gibi aynı soruya farklı cevaplar verebilmiş.

Fonksiyonel olarak da her türlü duygusal olsun, mantıksal olsun fikir karşılıklı kullanılan nöron hareketleri göze çarpıyor.
Bu da, bu işlemlerde her iki kısmın da kullanıldığını gösteriyor. Nadiren de olsa, beyninin yarısı alınmış hastaların hayata adapte olup, küçük sıkıntılar dışında sağlıklı bir şekilde hayata devam ettikleri gözlenmiş.
Sonuç olarak:

Beynin iki yarısı evli bir çift gibi; farklı davranışlarda bulunabildikleri gibi iyi iletişimde olurlarsa ekip halinde harika işler çıkartabiliyorlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »