NEUROMARKETING

Yorum Yok
22 Aralık 2018
Kategori Pazarlama
Etiketler , ,
Paylaş

Stres hayatımızın bir parçası. Bir rahatsızlık için doktora göründüğümüzde, çoğu sorduğu sorulardan biri “Stresli bir dönemden mi geçiyorsunuz?”. Stres kelimesine karşı olumsuz bir bakış açımız oluşmuş durumda. Stres olduk diye daha da endişe ediyor ve daha da geriliyoruz. Kısır döngü bir kontrol dışı bir hale getiriyor.

Stres hakkında bakış açımızı değiştirebilir miyiz? Fizyolojik olarak duruma bakarsak stres durumunda kalp atışımız artar ve kan damarlarımız daralır. Beden savaşmaya veya kaçmaya hazırdır. Beden ne ile savaşacak?! İlkel dönemleri düşünürsek, beden tehlikeli hayvanlarla veya diğer kabile ile savaşmak için kendini hazırlar. Bugüne dönersek, stresi bizi zorlayan durumlar veya işler karşında vücudumuz ortaya koyduğu tepki olarak tanımlayabiliriz. Beden, adrenalin ve kortisol hormonlarının yanı sıra diğer insanlarla güçlü bağlar kurduğumuz oksitosin hormonunu da salgılar. Bu beklenmedik hormon bizi stresin olumsuz etkilerinden korurken, diğer bireylerden her yardım hem de paylaşma adına sosyalleşmemiz için bir çağrı gibidir. Dolaysıyla stresi olumsuz değerlendirmeden ve tek başımıza yaşamadan geçirirsek, hastalık gibi etkilerden kurtulmaya başlıyoruz.

Stresin Faydaları Neler?

Hindistan’da bir çok fakir kişinin hiç bir şey yapmadan diğer hayatlarında zengin olmayı beklediklerini okursanız şaşırmamalıyız. Bu son derece düşük stres seviyeli hayal, onları harekete geçirecek gücü vermez. Aklımız bile çalışmaz sadece içgüdüsel tepkiler verebiliriz. Şekilde gözüktüğü gibi sürüngen beyin devredir. Stres seviyesi orta dereceye geldiğinde azami zeka belirtileri başlar. Dikkat ve hafıza daha iyi çalışır. Böylece daha verimli bir şekilde performans sergileriz. Stres seviyesinin daha fazla artması önce duygusal beyni ve daha sonra yeniden sürüngen beyni aktive eder. Bu aşamaya gelmeden derin ve uzun nefes alıp vermek, başkalarında yardım istemek ve sadece sosyal ortamların içinde bulunmak stres seviyesini dengeleyecektir.

Tüm duygular bulaşıcıdır. Ancak bize sunulan mucizelerden biri, olumlu duyguların olumsuz olanlara göre daha hızlı yayılmasıdır. Mizah ve gülmek yüksek stres seviyesini dengelerken, diğer insanlara da bulaşarak etkiyi artıracaktır.

Dışsal koşullara verilen tepki bedenin içindeki mikro düzeydeki savaş için de geçerlidir. Doğru stres seviyesi zararlı bakterilere karşı verilen mücadeleyi de destekler. Çelişkili gibi gözükse de, yüksek stres seviyesi bağışıklık sistemine zarar verirken, uygun seviyedeki stres tam tersi etkiyi göstermektedir.

Aynı durum kalbimiz için de geçerlidir.
İşte bu sebeple son derece huzurlu ve dingin olduğumuz zamanlarda ağır spor yapmak yerine hafif yürüyüşler veya hafif tempoda yüzmek kalbimiz için daha sağlıklıdır.

Eğer doğru stres seviyesinde olursak, bizim için önemli ve anlam taşıyan işlerin peşinden gidebiliriz. Anlam, yardımlaşma ve paylaşım oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar ve bedenen, ruhen daha sağlıklı bir şekilde yaşayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »