NEUROMARKETING

Yorum Yok
31 Ocak 2019
Kategori Yönetim
Etiketler , , ,
Paylaş

Dünyada yaklaşık 3 milyar civarında kayıtlı çalışan olduğu varsayılıyor. Yapılan araştırmalara çalışanların yaklaşık üçte ikisi mutsuz. Neredeyse 2 milyar çalışan. Çalışanların mutsuzluğu, doğal olarak iş yeriniz verimsizliği anlamına geliyor. Maddi manevi kaynaklar harcanarak yetiştirilen çalışanlar çabucak şirketi terk edebiliyor, etmese de içeride köşeleri tutarak blokaj oluşturabiliyor.

Son zamanlarda popüler olan çalışan memnuniyeti için yapılanlar ne kadar etkili? Pinpon masası koymak, masaj yaptırmak, tatile çıkarmak yeterli mi? Peki ya ücretler? Her ne kadar çalışanların bir çoğu maaş düzeyinin önemli bir etken olduğu söylese de, Nöropazarlamadan biliyoruz ki, insanlar söylediklerinin sadece %5’i bilinçli zihinden geliyor. Dolayısıyla gerçek sebepler daha derinde… Nöropazarlama’dan NöroLiderliğe doğru adım atmak kaçınılmaz gözüküyor. Mağara zamanındaki beynimize kazınan genetik kodlar bugün de devrede!..

Beynin Amacı

Beynin temel amacı bedeni hayatta tutmak. Hayatta kalmak için güvenli bir ortama ihtiyaç var. 300,000 sene önce sadece güvenli bir mağara bireye yetmiyor. Diğer bireylerin de orada olması şart. Diğer bir değişler kabilenin… Bugünün şirketleri. Güven ve ait olma güdüsü hayati derecede önemli. İşte bu sebeple çalışana güven vermek ve ona güvenmek yapılacak ilk iş! İşinizi yaparken “size doğru gelen ne varsa yapabilirsiniz” diyen bir iş ortamında çalışan kendini sorumlu hisseder ve verilen bu otonomi ile yaratıcı olmasına izin verilir.

Adalet

İnsan beyni, hayatta kalmak amacıyla deneyimlerinden tecrübe kazanır. Bunları kodlar ve diğer nesillere aktarır. Ailemiz ve çevremizden aldığımız bu değer yargıları ile kendine bir anayasa yazar. Bunun aksine bir düşünce zihin için bir tehdittir. Bu sebeple adalet çalışanların değer sistemine uygun olmalıdır. Sadece kanunlar ve etik kurallar yetmez. Belki de ilk işe alım sırasında şirketin uygulanan değerlerine en uygun çalışanlar işe alınmalıdır. Mevcut kişiler ile eğitimler ve çalışmalar ile ortak bir noktaya gelinmelidir.

Yapılan uygulamalar, bonus sistemleri, verilen imkanlar ve kariyer olanakları, net, açık ve adil olmalıdır. Bu durum cinsiyet, kıdem, bölüm, ırk ve din gibi faktörlerin ayrıma sebep olamadığı bir ortamda gerçekleşebilir.

Dinlemek

Kişi ait hissettirmek ve ekibe dahil etmek, ileri derecede dinleme becerisi gerektirir. Bu sıcak satışta olan kişilerin bilgi toplamak için kısa sürede yaptıkları dinlemeden farklıdır. Karşıdakinin söylediklerini tekrarlamak da değildir. Mütevazı bir şekilde, ne cevap verileceğini düşünmeden, tamamen sessiz bir zihin ile dinlemek çalışma gerektirir. Eleştirmeden sadece olabilecek en iyi çözümü bulmak için dinlemek en etkili yoldur. Her zaman aynı fikirde olma zorunluluğu olmadan herkesin eşit bir hakla dinlendiği bir ortamda kişiler kendilerini değerli hissederler.

Değişim

Tüm bu ortam, değişimlere de açık bir atmosfer yaratır. Kişilerin kendini ait hissettiği, birbirine güvendiği, özgürce fikirlerini beyan edebildikleri ve gerektiğinde sorumluluk alabildikleri bir gemi hem emin adımlarla ilerler hem de gerektiğinde rotasını değiştirebilir. Hayat belirsizliklerle doludur; hiç bir şey sabit değildir. Fırtınanın nerede patlayacağı veya zenginliklerle dolu bir adanın nerede belireceği belli değildir.

Nasıl bir tayfayla yola çıkılacağı ise size kalmıştır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »