NEUROMARKETING

Yorum Yok
24 Nisan 2014
Kategori Bireysel Gelişim, Pazarlama
Etiketler , ,
Paylaş

Ey insanoğlu ne zaman bu kadar başını eğmeye başladın?

kaldır kafanı1

 

Göz hizasından aşağı bakmak beynimizde olumsuz bir durumun olduğu sinyallerini veriyor.

Gökyüzüne baktığınızda ise az da olsa bir dopamin salınımı ile kendimizi iyi hissediyoruz.

Bu sebeple hayal kuran insanlar havalara bakarken, kederli dertli insanlar başlarını eğip önlerine bakarlar.

2000’li senelerin başına gelindiğinde en büyük sosyal dertlerimizden biri televizyon seyretmek idi. Türkiye olarak televizyon seyretme oranımız günde yaklaşık 4.5 saat ile Dünya’da Amerika’nın ardından gümüş madalyaya koşma durumundaydı. Bu çok fazla başımızı eğmemize sebep vermesede, özellikle dikkatle seyrettiğimiz bir belgesel veya kaliteli film değilse zihnimizi adeta uyuşturan bir etkisi vardı.

kaldır kafanı

 

Televizyon halen kişisel hayatımıza ve çocuklarımıza bir tehdit oluştururken, şimdilerde Dünya’da yeni bir trend var; mobil cihazlarla internete bağlanmak; ağırlıklı bir şekilde sosyal medya ve oyun dünyasında takılmak!

Süratle büyüyen Facebook kullanıcı rakamlarında Türkiye 30 milyon kullanıcının üzerinde bir oranla ilk 6-7’ye muhakkak giriyor. Sorun sadece facebook kullanıcısı sayısı değil.

kaldır kafanı2

 

Facebook’da her 60 saniyede 1.8milyon ‘like’ gerçekleşirken, 278bin ‘tweet’ gönderiliyor.

Tablet ve cep telefonlarının da internete bağlanma hızı ve kolaylığı artıkça her dakika oyun veya sosyal medyaya ulaşır olduk; metroda, otobüsde, yolda yürürken, trafik sıkıştığında, derste, iş ve hatta arkadaşlarınızla buluştuğunuzda…

Ortalama 9 saatimizi herhangi bir ekrana bakarak geçiriyoruz, uyku, iş, yemek, banyo gibi aktviteleri çıkartırsanız kendinize ve birlikteliklerinize ne kadar süre kalıyor?

Baktığınız her neyse, sadece “geçmiş”e ait, ister 1 saniye önce çekilmiş fotoğraf olsun ister o günkü haberler… Sahip olduğumuz tek şey olan “an”ımızı geçmiş bilgi ve deneyimlere vakit harcamak ne kadar süre yapılmalı? Hem de zihinsel olarak bir bağımlılık yaratıp, yararlı hormon salınım miktarını azaltıyorsa, kalan vakit ne kadar etkin ve etkili olabilir?

Haydi, kaldırın kafanızı, etrafınızın farkında olun, nefesinizi hissedin, gözlemleyin, hayal kurun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »