NEUROMARKETING

2 Yorum
23 Şubat 2013
Kategori Bireysel Gelişim, Eğitim
Etiketler
Paylaş

guven

İdeal bir satışçıda olması gereken karakter özellikleri nelerdir?
Yetenek mi? Ürün Bilgisi mi? Kendine Güveni de listeye ekleyelim mi?

Doktorlar genellikle iyi satıcı değillerdir, ancak hastalarına önemli tavsiyeler verecek pozisyondadırlar. Bu tavsiye için hem hastanın analizi hem doğru tedavi metoduna ve ilaçlara ihtiyaç vardır. Bu da temelinde satış sürecinden farklı değildir.

Bir araştırmada doktor ve hasta ilişkileri gözlenmiş. Her doktor hastanın kalbi ile ilgili tehşisi ortaya koymauş ve ilgili ilaçları yazmışlar. Bazı durumlara, doktorlar tereddüt edip kararsız davranmışlar. Hatta bir doktor, bir hastasına ‘kaybedecek bir şeyin yok’ yorumunda bulunmuş. Bazıları ise kitabına bakmış.

İşte sonuç: kitaba bakan doktor, hastaları tarafından en kötü değerlendirmeyi almış. Bu mantıksız gelebilir, lakin tehlikeli bir kalp hastalığında doğru ilacı seçmek için doktorun her şeyi kitaptan kontrol etmesi gerekmez mi?

Bu çalışmanın sonuçlarına göre guven, dikkatli davranmanın ve yetkinliğin önüne geçiyor. Çıkan sonuç basit:

Eğer fikirlerinizi kendinize guvenle anlatırsanız, daha çok kişiyi ikna eder ve daha başarılı olursunuz. 

Sahte guven, kısa vadede bir başarı getirebilir, ancak uzun vadede çalışmayacak ve etkili olmayacaktır. Tutarsız sonuçlar zamanla tüm etkiyi olumsuz yöne çevirecektir.

guven1

Güvenli bir takım oluştururken, belli prensiplere dikkat etmek gerekir:

• Özguveni Olan Kişiler ile Çalışın.
Özguvenin genetik bir özellik olduğuna inananlar var ancak bunun bireysel gelişim, olumlu düşünce ve deneyimle geliştiği muhakkak.

• Gerekli Eğitim ve Kaynakları Verin.
Dolayısıyla bu konuda ekibinize gerekli desteği sağlayın. Motivasyon, satış ve ürün eğitimleri ile kendilerine guvenleri artacaktır. Vucüt dili, dış görünüm, dik durmak, dengeli bir hayat yaşamak da guvene destek olacaktır.

• Siz de Güven Verin.
Vereceğiniz strateji ve cümlelerinizde tereddüt olmamalı. Ne abartılı, ne de çok donuk olmalısınız.

Sonuç olarak; Güven satışta başarılı olmak için çok önemlidir, ancak yetkinlik ile desteklenirse düzenli bir iş elde edersiniz.

“Güven mi? Beceri mi?” için 2 yanıt

 1. Uğur Özmen dedi ki:

  Doktorlar konusunda benzer sonuçlara varan birçok araştırma var.

  Hastaya iyi davranan doktorun yanlış tedavi uyguladığı ortaya çıkmış. Ama hasta, işini iyi yapan (ama sert davranan) doktoru dava etmiş. Hastayı uyarmışlar ama davayı geriçekmemiş.

  (Bu olguyu, müşteri deneyimi örneği için anlatıyorum.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »