NEUROMARKETING

Yorum Yok
5 Şubat 2013
Kategori Pazarlama
Etiketler , , ,
Paylaş

bireysel gelisim

Artık iyice alıştığımız gibi, markalar, reklamlarını geleneksel mecralarda yayına girmeden önce YouTube gibi sosyal mecralarda paylaşıyorlar. Bunun farkına varan markalardan biri de Audi…

Audi reklamı, sadece sosyal medyada önceden gösterilmesi ile başarı sağlamıyor; reklamının içeriği ve hangi temel prensiplere dayandığı her şeyden daha önemli:

Kullandığımız marka ve ürünler bizim nasıl hissettiğimizi etkiliyor. 

Bu reklamda, abartılı bir şekilde de olsa, kendine güveni olmayan bir gencin, Audi ile nasıl birine dönüşebildiği vurgulanmakta… Peki bu durumun arkasında nasıl bir içgüdü yatıyor?

Yüz binlerce yıldır tehlikelere maruz kalan insan bedeninin hayatta kalması, beynin kendini bu konuda geliştirmesi sayesinde olmuştur. Beynin güvenlik arayışı, güçlü ve nüfuzlu olmasına bağlıdır. Başlarda sadece fiziksel güç önemliyken, bunun yerini statü, para ve ün almıştır.

Statü, ün ve para dendiğinde, akla ilk gelen sanırım, kullanıcısına güç ve öz-güven katan güçlü ve prestijli bir araba… Reklamda gizliden gizliye kullanılan iki farklı ihtiyacımız daha var; üreme ve aidiyet ihtiyacı… Cinsellik öğesi üreme güdüsünü tetiklerken, babasının da aynı yoldan geçmiş olması genç oğlun babasına ve ailesine olan aidiyet hissini güçlendiriyor… ‘Babam Audi kullanıyorsa, ben de kullanmalıyım.’ Reklamın mizah tarafı ise hatırlanma oranını artıran bir faktör. Sonuç…

Markalar kendimizi algıma şeklimizi değiştirebiliyor.

Earns Limited Brands

Minnesota Üniversitesi’nden Ji Kyung Park ve Deborah Roedder John yaptıkları araştırmada marka kişiliklerinin kullanıcısına nasıl bulaştığını gösteriyorlar.

Victoria’s Secret poşeti taşıyan bir kadın kendini daha iyi, çekici ve feminen hissediyor. Markalı kalem kullanan lisans üstü eğitim alan öğrenciler kendilerini daha akıllı, lider ve çalışkan hissediyorlar.

Ancak, bir uyarı yapmak gerekiyor. Kendileri ile ilgili farkındalık seviyeleri yüksek olan kişiler, bu taktiklerden etkilenmiyorlar. Eğer reklamdaki genç, ancak kaynakları dış etkenlerde arayan biriyse, Audi’yi maço bir araba olarak algılayıp kendine olan güveni artıyor!

Audi, ilk defa farlardaki ışık tasarımlarıyla arabaya bir nevi kişilik katan markaların başında yer alıyor.

bireysel gelisim2

Marka Kişiliği ile Hayallerimiz Örtüşüyor mu?

Tüm tüketicilere ve pazarlamacılara bu reklamda bir mesaj var: Markanın kişiliği bazılarımızın duygularına dokunabilir, farkında olmasak da… Ayrıca bu marka ve ürünler ile başkalarına mesaj vermeye çalışıyor olabiliriz. Bu noktada markanın kişiliği ile bizim özelliklerimiz ile ilgili hayallerimiz, hedeflerimiz örtüşüyor olmalıdır… Hem üretici, hem de tüketiciler bu konuda hassas davranmalıdır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »