NEUROMARKETING

Yorum Yok
15 Eylül 2020
Kategori Pazarlama, Yönetim
Etiketler , ,
Paylaş

Kültür kararlarımızda ne kadar etkili

Her ne kadar Zihinsel Pazarlama metotları bireylerin zihinlerindeki aktivitelerin hangi bölgelerde gerçekleştiğine bakarak “satın alma kararlarının arkasındaki gerçekleri” bulmaya ve bizi aydınlatmaya çalışsa da, kararlarımızı etkileyen sadece beynimizin kendisi değil. Öyle olsaydı  herkes hemen hemen benzer şekilde kararlar verirdi.

Cinsiyetimiz, yaşımız, hangi kültürden geldiğimiz ve atalarımızdan kalan miraslar kararlarımızı ve düşünce yapımızı etkileyen diğer faktörler.

Konu ile ilgili en çarpıcı örneklerden biri Kore hava yollarındaki durum. Bildiğimiz üzere havayolu en güvenli ulaşım yollarından biri. Nadir olarak gerçekleşen kazaların sebebi teknik arıza değil ise ağırlıklı olarak kaptan pilotun verdiği hatalı bir kararlar… Yıllar önce, Kore hava yollarının ortalamanın çok üzerinde kaza oranları ile karşı karşıya kalındığında yetkililer, yurt dışından danışmanlık firması ile anlaşıp konunun özüne inmeye çalışırlar. Araştırmanın sonucunda pilot ile yardımcı pilot arasındaki “iletişimsizliğin” hat safhada olduğu anlaşılır. Kore geleneklerine göre üstünüze bir şey söylemek son derece ayıptır ve üst her zaman haklıdır ve genellikle üst altına sert davranır. Bu sebeple yakıtın bittiğini bile adam gibi anlatamayan yardımcı pilot, bu inanılması güç hikayeler sonucunda kaderine razı olur!

Benzer bir şekilde, şirketinizde de yöneticilerin yanlış kararları, aynı seviyedeki iş arkadaşları veya ekibiyle olan iletişimin sağlıksız olmasından kaynaklanıyor olabilir. Özellikle de günlük işlerde çok büyük rol oynayan orta düzey yöneticilerin iletişimin önünde duran duvarları yıkması o şirketin başarısı için önemlidir.

Zihnimizdeki düşünce kalıpları kültür, yaş ve cinsiyet farklarına göre değişim göstermektedir. Her ne kadar hepimizin kendimize göre bir düşünce kalıbı olsa, bu farkları göz önünde bulundurmak ve bu konuda esnek olmak, başarı ile başarısızlık arasındaki ince çizgiyi belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »