NEUROMARKETING

1 Yorum
25 Aralık 2014
Kategori Bireysel Gelişim, Nörobilim, Sağlık, Yönetim
Etiketler , , ,
Paylaş

kaygi01

Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat Sistem. Hayatla ve diğer insanlarla olan değişimler, farklılıklar ile baş edebilmemizi bu kısım etkiler; adaptasyon, esneklik, işbirliği ve değişik seçenekleri görebilme yeteneklerimizi sağlayan işte bu bölgedir. Bu sistemdeki anormal fazla aktivite bize aşağıda belirtilen maddeler ile karşılaşmamızı sağlayabilir.

 • Sürekli kaygı
 • Geçmişteki acılara bağlanma
 • Takıntı halinde düşüncelere saplanmak
 • Davranış biçimlerine saplanmak
 • Tepkisel davranışlar
 • Eleştirmek yanlısı olmak
 • Otomatik hayır deme eğilimi
 • Bağımlılıklar; fazla yeme ve alkol gibi
 • Kronik ağrılar
 • Fikirlere karşı esnek olamama

kaygi02

Kavramsal olarak esneklik gösterememe mutlukluk, haz ve samimiyetimizi zedeler. Bu konuda yapabileceğimiz birçok madde var:

 1. Fark EdinNe zaman bir şeye takılıp kaldığınızı fark edin. O an için dikkatinizi dağıtın ve o konuya sonradan tekrar dönün. Bu kontrolü takrardan elinize geçirmenin yoludur. Kalkın ve hiç yapmadığınız bir şey yapın.
  • Sizi iyi hissettiren bir müzik dinleyin
  • Yürüyüşe çıkın
  • Evcil hayvanlarla oynayın
  • Meditasyon yapın (düşüncelerin gelip gitmesine izin verin)
  • Nefese veya bir kelimeye odaklanın ve orada kalın
 2. Hayır Demeden Önce Durun
  Otomatik olarak hayır demeden bekleyin ve başka neler mümkün bakın. Derin bir nefes alın ve içinizden evet ve hayır deyin. Hangisi hafif hissettiriyorsa onu söyleyin.
 3. Seçenekleri YazınBaşka seçenek veya çözümler varsa onları yazın. Yapabiliyorsanız bunu her zaman kullandığınız elin diğeriyle yapın. Sağ elinizi kullanıyorsanız, sol elle yazın. Yazdıklarınızı görmek sizi daha akılcı yapacaktır.
  • Düşüncelerinizi yazın
  • Endişeniz için yapabileceğiniz şeyleri yazın
  • Endişeniz için yapamayacağınız şeyleri yazın
   Kendinizi eleştirmeden bunları değerlendirin.

kaygi03

 1. Destek AlınSize ilham kişilerden veya bir koçtan destek alabilirsiniz.
 2. Takılıp kalmış birini ikna etmeye çalışmayın
  Eğer bu tip sorunlara yakalanmış olan bir başkası veya çocuklarınız ise onlara bu konuda açık olmayın ve bir sonraki iki maddeyi okuyun.
 1. Paradoksal Taleplerde Bulunun
  Ters psikolojiyi hatırlarsınız. Bu tip uygulamalar hep hayır diyenlerde işe yarar.
 2. Tepkisel Çocuklarla Baş Etmeyi Öğrenin
  Düşünce ve davranış biçimlerini kıracak dikkat dağıtıcılar bulun. Bu tip çocuklara ebeveynlerin eninde sonunda otoritelerini göstermeleri tavsiye edilir.
  Net kurallara ihtiyaçları vardır:

  • Anne ve babanın söylediğini birinci kere söylendiğinde uygulamak
  • Bu konuda ebeveynlerle tartışmamak
   Burada en temel nokta tutarlılıktır.
   Çocuk genel davranışlarında değişiklik göstermeye başladığı zaman bu kurallar esnetilebilir.
 1. BeslenmeDüşük serotonin seviyesi sigulat sistemdeki aktiviteyi artıran bir faktördür. Üzüntü, duygusal sabitlik, aksilik ve  asabiyete sebep olur…
  Makarna, patates, ekmek, patlamış mısır kandaki l-trypophan seviyesini yükseltir ve bu da serotonin üretimne yardımcı olur. Aynı zamanda tavuk, hindi, somon, kırmızı et, fıstık ezmesi, yumurta, green peas ve süt de serotonin üretimine katkı sağlar. Vitamin olarak da B vitamini önerilmektedir.

kaygi04

 1. Egzersiz
  Spor yaptığınız zaman büyük amino asitler kas gelişiminde kullanımak üzere kandan kaslara doğru hareket eder, kısmen daha küçük olan l-trypophan amino asidine hareket etmek için yer açılır ve beyne hücum ederler ve serotonin seviyesini artırırlar.

Her zaman olduğu gibi kendimizi gözlemek sorunların doğru teşhisi ve daha sonraki aksiyonlar için gerekli olan farkındalığı size sağlıyor.

“Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!” için bir yanıt

 1. Güngör Boztepe dedi ki:

  Çok doğru, açıklamalı , anlaşılır ve de öğretici bir yazı , beğendim ve de faydalandım, teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)… Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron olan ve kendini guvende hissetmediği zaman kontrolü başka kimseyen bırakmayan kısım. Orta beyin ise duygusal olan memeliler ile benzeşen kısım. Yeni beyin ise özellikle hiç bir canlıda bu kadar gelişmemiş... Devamı »

 • İlk Müşteriniz Çalışanınız

  Ürününüz ne olursa olsun, son kullanıcıya ulaşana kadar bir çok çalışanız ve sizin için satış yapan bir firmanın elinden geçer ürün. Tüm bu yolculuk boyunca emek sarf eden insanların sizin ürününüzü satmaları için iyi bir neden’leri olması gerekir. Sadece para kısa dönemli ve kalıcı olmayan bir faktördür. Daha iyi bir maaş, daha ucuz bir ürün her şeyi bir anda alt... Devamı »

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle… Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google ‘görsel’ olarak araştırdığınızda karşınıza ürpertici görseller çıkabiliyor. Bunun en temel sebebi anlamadığımız, elde tutamadığımız kavramlardan genellikle korkuyor olmamız. Psikolog Scott Peck’in tabiri ile zihnimizi toplam bir daire oluşturursa, bilinçaltı bu dairenin %95 veya biraz daha fazlasını temsil etmektedir. Eğer... Devamı »

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz… Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak bilinçaltından veriyor… Biz farkında değilsek onun kararları doğrultusunda yaşıyoruz hayatımızı. Özgür iradenin olmadığını sorgulayan birçok kişinin düştüğü tuzak zihnin gözlemleyebildiğimizin farkında olmamak. Gözlemleyebiliyoruz, gözlemliyorsak ondan farklı bir şeyizdir. Onun davranışlarını izler ve... Devamı »

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tutmak ve güvenli bir ortam sağlamak için değişiklikten hiç hoşlanmaz. Bunun aşırı düzeyde olması ise bize ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu konu ile ilgili sağlıklı çalışması gereken bölge ise pek duymadığınız bir kısımdır: Singulat... Devamı »